Twoje zgłoszenie zostało przekazane. Pracownicy wybranego obiektu skontaktują się z Tobą niezwłocznie w celu udzielenia informacji.
Na Twój adres email wysłaliśmy potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
Twoja opinia pojawi się na stronie niezwłocznie po akceptacji treści przez administratorów portalu.
spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym biuro@planujpogrzeb.pl .
- Strona główna »
- Artykuły i porady »
- Powrót do pracy po śmierci bliskiego
Powrót do pracy po śmierci bliskiego
Praca wypełnia znaczną część naszego życia. Wiele osób spędza w biurze min. 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. Co jednak z życiem zawodowym w okresie żałoby po stracie bliskiej osoby? Wiele firm umożliwia skorzystanie z urlopu po śmierci członka rodziny, ale czy to wystarczy? W końcu przychodzi czas na powrót do pracy. Jak poradzić sobie z obowiązkami zawodowymi w okresie smutku?
Spis treści:
Urlop okolicznościowy a śmierć bliskiej osoby
Każdy pracownik ma prawo do skorzystania z 1 lub 2 płatnych dni wolnych w obliczu wyjątkowych okoliczności. Niestety jedną z takich okoliczności jest śmierć bliskiej osoby: rodzica, małżonka, babci, dziadka lub rodzeństwa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy z powodu śmierci i pogrzebu. To ustawowe dni, w których można załatwić formalności pogrzebowe, spotkać się z rodziną pogrążoną w żałobie i zorganizować pogrzeb.
To jednak nie zawsze wystarcza. Także po pogrzebie najbliższa rodzina pogrążona w żałobie pozostaje z wieloma formalnościami, takimi jak zasiłek pogrzebowy lub kwestie spadkowe. Do tego dochodzi obniżone samopoczucie, przepełniający smutek i złość, które są elementem przeżywania żałoby. Niektóre firmy umożliwiają pracownikom dodatkowe dni wolne lub pracę zdalną, które gwarantują spokój w obliczu tak tragicznego wydarzenia. Wiele osób docenia możliwość pobycia samemu po stracie bliskiej osoby. To cenny czas na pozbieranie myśli. Znane otoczenie będzie także bezpieczne, gdy nadejdzie rozpacz lub panika. Warto otwarcie poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji i poprosić o wolne lub home office, gdy tego potrzebujemy.
Emocje w miejscu pracy
Nie należy tkwić w przekonaniu, że miejsce pracy musi być pozbawione emocji. Przecież w obliczu ślubu lub narodzin dziecka pracownicy chętnie dzielą się nowinami z organizacją, w której są zatrudnieni. Śmierć bliskiej osoby zdecydowanie nie jest informacją, która powoduje radość i gratulacje. Wiele osób obawia się, że współpracownicy okażą pełne politowania spojrzenia i niezdarne słowa otuchy, które przyczynią się do pogorszenia samopoczucia.
Warto zastanowić się, czy i jak chcemy komunikować o śmierci bliskiej osoby swoich współpracowników. Jeżeli obawiasz się, że nie jesteś gotowy na reakcję kolegów z działu (którzy często nie znają twojej rodziny), zwróć się po pomoc do działu HR lub bezpośredniego przełożonego. Taka osoba może odpowiednio poinformować zespół o twojej sytuacji przed powrotem do pracy i np. zasugerować, by nie składano kondolencji.
Jeżeli twoi współpracownicy wiedzą o tragedii, jaka spotkała twoją rodzinę, na pewno będą chcieli na swój sposób pomóc – nawet jeżeli nie kolegujecie się poza biurem. Ty jednak nie musisz być gotowy na opowiadanie o swojej stracie. Pytania lub wyrazy współczucia nie dla każdego są komfortowe. Szczególnie gdy z osobami, które je wyrażają, łączą nas tylko relacje zawodowe. Nie należy jednak reagować złością na zachowanie kolegów z pracy – ich zachowanie przeważnie podyktowane jest naturalną (choć często nieporadną) serdecznością.
Warto przygotować się na biurowe small talks. Gdy poczujesz się niekomfortowo, możesz odwrócić uwagę od siebie, pytając kolegów o ich projekt lub delikatnie sugerując, że nie jesteś gotowy na tego typu rozmowę.
Żałoba potrzebuje czasu!
Smutek, złość, rozpacz, ataki paniki czy płaczu to naturalna część żałoby. Każda osoba przeżywa śmierć bliskiej osoby indywidualnie, jednak zawsze jest to ciężka sytuacja. Wracając do pracy po tak ogromnej stracie, mniej wyrozumiałość nie tylko do kolegów z firmy, ale przede wszystkim do siebie!
Być może twój szef i współpracownicy byli już w podobnej sytuacji. Być może część osób nie zmagała się jeszcze z żałobą, ale doskonale zdaje sobie sprawę z trudności sytuacji. Żałoba po stracie bliskiej osoby trwa mniej więcej rok. W pierwszych dniach po powrocie do pracy nie wymagaj od siebie perfekcji. Dla jednych rzucenie się w wir pracy będzie wybawieniem, dla innych codzienne zadania staną się zbyt obciążające. Pamiętaj, że nikt nie będzie winić cię, jeżeli przełożysz termin wykonania zadania lub poprosisz o zmianę projektu. Jeżeli czujesz, że twój stan pogarsza się, a odczuwane emocje nie odpuszczają, nie bój się poprosić o pomoc innych. Wiele firm umożliwia swoim pracownikom skorzystanie z pomocy profesjonalnego psychologa np. w ramach prywatnej opieki zdrowotnej.
Brak odpowiedniego przeżycia żałoby może przyczynić się do poważnych problemów z powrotem do normalnego życia. Nie ulegaj presji i sam zdecyduj, kiedy i w jaki sposób chcesz wrócić do pracy po śmierci bliskiej osoby.
Ostatnie artykuły:
- Po Deszczu Wychodzi Słońce: Przewodnik po Ścieżkach Żałoby
- 12.09.2023 r.
- 8 min.
Skorzystaj z usług rekomendowanych zakładów pogrzebowych